Dňa 11. júna 2026 sa na Mariánskej hore v Levoči, v Bazilike Navštívenia Panny Márie, uskutočnila tradičná púť nepočujúcich spojená so slávnosťou prvého svätého prijímania. Slávnostná svätá omša, slávená v posunkovej reči, sa začala o 10.00 hodine a vytvorila jedinečný priestor pre spoločné prežívanie viery, modlitby a duchovného spoločenstva.
Tento deň bol mimoriadne výnimočný najmä pre našu žiačku Karolínu, ktorá po príprave počas školského roka prvýkrát prijala Pána Ježiša v Eucharistii. Slávnostnú svätú omšu celebroval kňaz Róbert Colotka. Svojím láskavým prístupom, povzbudivými slovami a duchovným vedením sprevádzal našu prvoprijímajúcu žiačku na začiatku jej hlbšieho života vo viere a zároveň obohatil všetkých prítomných. Svätú omšu svojím spevom a piesňami sprevádzal pedagogický zbor Flores spolu so žiakmi našej školy, čím prispel k slávnostnej a radostnej atmosfére celého podujatia.
Karolíne zo srdca prajeme, aby jej viera každým dňom silnela, aby ju sprevádzala Božia láska a aby si na tento výnimočný okamih uchovala krásne spomienky po celý svoj život.
Tejto milej a požehnanej udalosti sa zúčastnili žiaci a pedagógovia Spojenej školy Jána Vojtaššáka. Nechýbali ani deti, žiaci, rodičia a pedagógovia zo Spojenej školy Pavla Sabadoša v Prešove. Celé stretnutie sa nieslo v atmosfére radosti, vďačnosti, prijatia a vzájomného porozumenia. Spoločná modlitba v posunkovej reči ešte viac umocnila pocit jednoty, spolupatričnosti a sily spoločenstva.
Púť nepočujúcich v Levoči sa tak aj tento rok stala nezabudnuteľným duchovným zážitkom, ktorý v srdciach všetkých účastníkov zanechal hlbokú stopu. Už dnes sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie, ktoré nám opäť pripomenie, že jazyk viery, lásky a porozumenia spája ľudí bez ohľadu na spôsob komunikácie.
PaedDr. Mária Molnárová, Mgr. Monika Popadičová