• PREDNÁŠKA „SI ONLINE“
     • PREDNÁŠKA „SI ONLINE“

      25. 10. 2022

      V pondelok, 17.10.2022, nás opäť navštívila pani Ing. Zuzana Šutá, lektorka z MP Education, s.r.o s prednáškou „Si online“. Témou prednášky boli výhody a nevýhody nových technológií na vývoj detí. Nebezpečenstvo virtuálneho sveta, online hry, spôsob získavania informácií v online prostredí. Pre deti to bolo veľmi zaujímavé a hlavne poučné. Zapájali sa do debaty vlastnými skúsenosťami s internetom.

      Mgr. Matalíková Z., koordinátorka prevencie

    • Bezpečne na ceste
     • Bezpečne na ceste

      24. 10. 2022

      V rámci preventívnych aktivít pre deti nás navštívila policajná preventistka npor. Mgr. Mária Holotňáková z OR PZ v Poprade. Deťom názornými ukážkami vysvetlila základné pravidlá dopravnej výchovy. V každodennom živote sa deti stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, cyklisti, alebo cestujúci v dopravných prostriedkoch. Naučili sa, prečo je dôležité nosiť reflexné prvky, zahrali sa námetové hry na dopravných policajtov. Policajti, ktorí riadili, usmerňovali a kontrolovali bezpečnosť cestnej premávky v priestoroch našej materskej školy.

      ​​​​​​​Učiteľky ŠMŠ, pomocná vychovávateľka - K. Trnková, zdravotníčka  - M. Vlkolinská

    • Babičkina záhrada
     • Babičkina záhrada

      21. 10. 2022

      Už tradične v jeseni sa deti  oboznamujú s rôznymi jesennými plodmi, ktoré môžeme nájsť voľne v prírode, v lese, ale tiež s tými, ktoré si vieme dopestovať sami v záhradke. A aby to nebolo jednotvárne, tento rok sme skúsili niečo nové. Deti si najprv zopakovali, aké jesenné plody vieme nájsť v záhradke, naučili sa rozlišovať zdravé potraviny od nezdravých a v neposlednom rade si samé vyskúšali prípravu rôznych pokrmov (pomazánky, nátierky, šaláty, zaváraniny), ktoré potom s chuťou zjedli.

      Veď uznajte sami... už len pri pohľade na jesenné dobroty sa zbiehajú slinky.

      Učiteľka  – PaedDr. Petronela Vašková

      Pomocná vychovávateľka – Jana Psocíková

    • Milión detí sa modlí ruženec
     • Milión detí sa modlí ruženec

      20. 10. 2022

      Žiaci našej školy sa dňa 18.10.2022 zapojili do modlitby ruženca za mier a jednotu vo svete, ktorú organizuje Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.  Ide najmä o krajiny, v ktorých vládne násilie, vojna či veľká chudoba. Modlitba má povzbudiť deti a mladých ľudí k dôvere v Boha v ťažkých časoch.

      Mgr. Mária Fecková, učiteľka

    • Stretnutie s rozprávkami v Mestskej knižnici
     • Stretnutie s rozprávkami v Mestskej knižnici

      20. 10. 2022

      Dňa 14.10.2022 žiaci 1.A a 2.A triedy navštívili mestskú knižnicu v Levoči. Pri príchode do knižnice nás očarili krásne maľby na stenách. V tejto chvíli sme sa cítili ako v rozprávkovej krajine. Po privítaní pani knihovníčkou sa deti usadili do pohodlných vakov a prezerali si rôzne knihy. Chlapcov najviac zaujímali knihy o autách, dievčatá  knihy o zvieratkách  a princeznách. Deti si vypočuli rozprávku „O Guľkovi Bombuľkovi“, ktorá ich veľmi zaujala. Návšteva knižnice sa nám veľmi páčila a už teraz sa tešíme na ďalšiu.

      Mgr. Viera Pitoráková, Mgr. Terézia Galajdová, a pani asistentky.

    • ÚČELOVÉ CVIČENIE
     • ÚČELOVÉ CVIČENIE

      17. 10. 2022

      Neskorú jeseň, no ešte počasie babieho leta, využila Spojená škola Jána Vojtaššáka internátna k realizácii účelového cvičenia. Pešou turistikou zdolávali a spoznávali Levočské vrchy a prešli si aj Žabiu cestu.

      Učiteľ Mgr. Koterba Tomáš

    • Babičkina záhrada
     • Babičkina záhrada

      14. 10. 2022

      V jeden pekný jesenný deň sme herňu v materskej škole obliekli do farieb jesene. Z našich záhrad sme deťom priniesli všetky tie dobroty, ktoré nám príroda tento rok  štedro nadelila. Nachystali sme stoly a potom sme už mohli začať.

      Kreslili sme i cvičili, spoznávali, aj ochutnávali. Súťažili, aj mrkvový šalátik vyrobili.

      Naše deti už vedia, že ovocie aj zelenina sú veľmi zdravé, nemáme ich zo supermarketu, ale vyrástli v záhrade. Všetkým sa tento náš deň páčil, a my za všetky  tie dary prírode veľmi pekne ďakujeme.

      Učiteľky ŠMŠ, pomocná vychovávateľka – K. Trnková, zdravotníčka – M. Vlkolinská

    • MOJE TELO
     • MOJE TELO

      14. 10. 2022

      Telíčko je ako skrinka, v ktorej niečo ukrývam.

      No namiesto šiat a vecí, srdce, pľúca ja tam mám.

      Pľúcami ja dýcham rád, skús to aj ty, kamarát.

      Srdiečko si v tele bije a telíčko krásne žije.

      Vzdelávacia oblasť Zdravie a pohyb, ktorej cieľom je poskytovať základné informácie súvisiace so zdravím je zameraná na pohyb, ako prostriedok upevňovania zdravia a tým aj ovplyvňovania zdravého životného štýlu – pohybová aktivita, zdravá výživa, vyhýbanie sa rizikovým faktorom. Zdravotníčka našej školy,  M. Vlkolinská, priblížila pomocou činností a hier rozlišovanie stavu choroby a zdravia, predchádzanie šírenia chorôb, nadobúdanie spôsobilosti na elementárnej úrovni pomôcť druhým pri ochorení (úraze).

      Učiteľky ŠMŠ

      Zdravotníčka školy: Bc. M. Vlkolinská

    • DEAFLYMPÍJSKE DNI 2022
     • DEAFLYMPÍJSKE DNI 2022

      13. 10. 2022

      V pondelok 3.10.2022 sme vlakom cestovali do Bratislavy kde sme sa v dňoch 4.10 a 5.10 zúčastnili Deaflympíjskych dni nepočujúcej mládeže 2022,  ktoré organizoval Deaflympíjsky výbor SR.  Cesta vlakom bola síce dlhá a nekonečná, no o to  krajšie zážitky nás čakali v našom hlavnom meste. Prvý deň sme súťažili  v  stolnom tenise kde sme sa síce veľmi snažili, no neumiestnili sme sa na prvých priečkach. Ďalší deň bol na programe beh okolo jazera v areáli Železnej studničky. Tam sme získali vo svojich kategóriách  tieto ocenenia:

      prvé miesto Miroslav Kováč, druhé miesto Juraj Kováč a tretie miesto Michaela Balážová.

      Okrem športových podujatí  sme mali aj bohatý program popoludní, kedy sme absolvovali okružnú jazdu vláčikom po Starom meste,  popozerali sme si okolie Bratislavského hradu a Národnej rady SR. V utorok sme pretekali a jazdili na motokárach. Všetko to boli pre nás super zážitky. Vo štvrtok sme cestovali domov unavení a zároveň plný dojmov a zážitkov zo super akcie.

      Vychovávateľka Mgr. Zuzana Pollákova, učiteľ  Mgr. Marcel Holló

    • Svetový deň úsmevu – 7.10.2022
     • Svetový deň úsmevu – 7.10.2022

      12. 10. 2022

      Žltá usmievavá tvárička „smajlík“ je symbolom svetového dňa úsmevu, ktorý si pripomíname v prvý októbrový piatok. Úsmev o nás prezradí veľa, viac než si myslíme. Smejme sa, pretože úsmev nič nestojí, zlepší náladu nielen nám, ale urobíme radosť aj ostatným. Medzi najkrajší úsmev patrí ten detský - je  najúprimnejší!

      Učiteľka – PaedDr. Petronela Vašková

      Pomocná vychovávateľka – Jana Psocíková

    • Deň jesene v praktickej škole
     • Deň jesene v praktickej škole

      12. 10. 2022

      S príchodom tohto krásneho obdobia sa mení celá príroda okolo nás. Stromom sa farbia listy do odtieňov žltej, oranžovej a červenej. V prírode všetko dozrieva, zbiera sa úroda...

      Preto sme si aj my žiaci 1.P a 2.P triedy dňa 7. 10. 2022 v rámci výchovno-vzdelávacích aktivít spolu  s učiteľkami vyzdobili triedu a pripravili ochutnávku jesenných plodov. Veľkým zážitkom bola samotná príprava hruškového koláča. Žiaci pracovali usilovne ako včeličky. Odmenou im bol vynikajúci koláč, ktorý každému chutil.

      PaedDr. Mária Molnárová, Mgr. Marta Palenčárová

    • Š A R K A N
     • Š A R K A N

      10. 10. 2022

      Letí šarkan letí, kývajte mu deti.

      Veselo si lieta, mieri na kraj sveta.

      Šarkanicu nájde tam, nebude viac lietať sám.

      Učiteľky, asistentky a žiaci 1. A , 2. A triedy.

    • Púšťanie šarkanov
     • Púšťanie šarkanov

      10. 10. 2022

      5.október 2022 bol deň ako vyšitý pre púšťanie šarkanov. V školskom klube detí sme sa rozhodli využiť krásne jesenné a slnečné počasie na púšťanie šarkanov. Pestrofarebné šarkany nám postupne vyleteli do výšky a postarali sa o pekné divadlo na jesennej oblohe. Poriadne sme si to užili, vyšantili a hlavne zabavili ! Deti sa vyšantili aj pri vlastnoručnej výrobe šarkanov, ktorých si pestrofarebne ozdobili. Šarkany, ktoré si vyrobili nám preleteli chodbami školy a pristáli až na nástenke, odkiaľ nám pripomínajú, aké krásne ročné obdobie vonku máme.   

      Mgr. Vagnerová Dominika, vychovávateľka ŠKD

    • Návšteva Múzea špeciálneho školstva
     • Návšteva Múzea špeciálneho školstva

      10. 10. 2022

      21. 9. 2022 žiaci 1.A a 2.A triedy navštívili Múzeum špeciálneho školstva, v ktorom im pani sprievodkyňa umožnila spoznať a zahrať sa s rôznymi učebnými pomôckami a zážitkovo – edukatívnymi hrami. Deti so záujmom skúmali rôzne predmety, poznávali farby, tvary a tak rozvíjali svoje zmyslové vnímanie. Aktivity sa im veľmi páčili, čo je vidieť aj na ich usmiatych tváričkách.

      Učiteľky : Mgr. Viera Pitoráková, Mgr. Terézia Galajdová

      Asistentky učiteľa: Mgr. Miroslava Kapustová, Mgr. Žaneta Hradiská, Mgr. Mariana Šoltésová

    • „Deň JESENE“
     • „Deň JESENE“

      4. 10. 2022

      Jeseň je ročné obdobie plné farieb a zmien počasia. Príroda sa chystá na oddych. V  záhrade zberáme úrodu. na ktorej si v zime s radosťou pochutnáme. Aj tento rok žiaci spolu s učiteľkami a asistentmi 1.A, 2.A, 5.A a 6.A pripravili deň plný zábavy s tematikou jesene. Žiaci s autizmom zážitkovou formou spoznávali nové veci, rozlišovali, poznávali rôzne druhy ovocia a zeleniny. Kreslili, lepili, ovoniavali a ochutnávali koláčiky, ktoré s pomocou pani učiteľky sami upiekli. Tento super deň si nenechali len pre seba a pozvali aj žiakov z iných tried, aby sa spolu zabavili. Deň JESENE bol skvelým zážitkom a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.

      Mgr. Popadičová M., Mgr. Tatarková V., Mgr. Pitoráková V., Mgr. Galajdová T.,

    • Návšteva Knižnice J. Henkela v Levoči
     • Návšteva Knižnice J. Henkela v Levoči

      30. 9. 2022

      Dňa 27.9.2022 žiaci 5. A a 6. A triedy navštívili Knižnicu Jána Henkela v Levoči. September sme tak začali prvou tiež výchovno-vzdelávacou aktivitou mimo školy a to knihou. Cieľom bolo „učenie mimo školy“, kedy si práve naši žiaci s autizmom môžu rozvíjať svoje sociálne a komunikačné zručnosti. Každý žiak sa potešil krásnym detským ilustrovaným knihám. Nacvičovali sme si aj slušné správanie sa na verejnosti a orientáciu v inom prostredí. Do knižnice sa určite budeme v priebehu školského roka s radosťou vracať.

      Mgr. V. Tatarková, Mgr. M. Popadičová, Mgr. M. Šoltésová, Bc. D. Polláková

    • Na ,,I - HRY- SKU“ Žihadielko
     • Na ,,I - HRY- SKU“ Žihadielko

      27. 9. 2022

      Byť v materskej škole nemusí byť nuda. Deti z 2.MS, 4.MS, 5.MS navštívili detské ihrisko Žihadielko. Svoje fyzické zdatnosti trénovali na herných prvkoch -  hojdačky, šmýkačky, kĺzačky, preliezačky, kolotoče. Už teraz sa tešíme na slnečné dni, ďalší  návrat na ihrisko. Ihrisko, kde je radosť, zážitky a spoločné aktivity detí z našej Špeciálnej materskej školy Jána Vojtaššáka internátnej v Levoči.

      Učiteľky ŠMŠ - Mgr. Martina Anderáková, Mgr. Larisa Jozefčáková, Mgr. Marcela Kuľová, 

      Pedagogické asistentka - Mgr. Katarína Holotňáková

      Školská zdravotná sestra - Miroslava Vlkolinská

    • Medzinárodný týždeň nepočujúcich
     • Medzinárodný týždeň nepočujúcich

      27. 9. 2022

      Medzinárodný týždeň nepočujúcich sa oslavuje na celom svete počas štvrtého septembrového týždňa od roku 2009. Je určený nielen ľuďom s postihnutím sluchu, ale aj všetkým tým, ktorí sa o túto problematiku zaujímajú. V tomto roku sa konal od 19. septembra do 25. septembra 2022.

      Naši žiaci si počas tohto týždňa nenechali ujsť mimoriadny program určený práve tejto príležitosti. Dňa 20.9. 2022 navštívili spolu so svojou p. učiteľkou a p. asistentom Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, kde sa oboznámili s interaktívnym 3D modelom ucha, zahrali sa s rôznymi zvukmi,  s pexesom a videli mnoho pomôcok určených pre ľudí so sluchovým postihnutím.

      Táto návšteva bola príjemným zážitkom a veľkým prínosom pre žiakov.

      M. Kedžuchová - učiteľka

    • Múzeum špeciálneho školstva
     • Múzeum špeciálneho školstva

      27. 9. 2022

      Pri príležitosti Medzinárodného týždňa nepočujúcich sa deti zo školského internátu zúčastnili zážitkovo – edukačného programu „Prekročme bariéru ticha“. Cieľom programu bolo na vybraných prvkoch expozície a učebných pomôckach pre nepočujúcich vysvetliť a predviesť ich používanie. Motivovať deti k budovaniu si pozitívneho vzťahu k nepočujúcim a prostredníctvom zážitkovo – edukatívnych hier pochopiť prekážky, s ktorými sa nepočujúci denno – denne stretávajú.

      Matalíková Z., vychovávateľka

    • Korčuľovanie
     • Korčuľovanie

      27. 9. 2022

      V utorok, v podvečerných hodinách, sme s deťmi zo školského internátu znovu (po 2 rokoch), zahájili „našu korčuliarsku sezónu“. Deťom sa to veľmi páčilo, na ľade sa vybláznili, boli nadšené. Ak nám to zdravie a situácia v spoločnosti dovolí, korčule si budeme obúvať každý utorok až do konca apríla.

      Vychovávateľky a pani pomocná vychovávateľka zo ŠI.

 • Spojená škola Jána Vojtaššáka internátna 2021